Ogrzewanie domu zwykle kojarzymy z paliwem stałym w postaci węgla, czy drewna, a także gazem oraz olejem opałowym. To metody, które wykorzystywane są nadal, choć ogrzewanie paliwem emitującym do atmosfery szkodliwe substancje jest powoli ograniczane. Nowoczesnym rozwiązaniem, które wpisuje się w proekologiczny trend w systemach grzewczych, są pompy ciepła.
To urządzenia, które umożliwiają efektywne ogrzewanie, a przy tym pomagają wygenerować znaczne oszczędności w kosztach pozyskania ciepła, które w każdym budżecie domowym stanowią znaczną pozycję, szczególnie w okresach zimowych. Najczęściej stosowane są gruntowe oraz powietrzne pompy ciepła.
Co to jest pompa ciepła?
Pompa ciepła powietrzna jest urządzeniem, które pozwala ogrzać budynek dzięki ciepłu odzyskanemu z powietrza atmosferycznego. Co interesujące, nawet w sezonie zimowym, kiedy temperatury osiągają ujemne wartości, pompa jest w stanie skutecznie podnieść temperaturę w domu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które starają się ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem, a także zamienić istniejący system grzewczy na bardziej ekologiczny. Szacuje się, iż zastosowanie odpowiednio dobranej pompy może wygenerować oszczędności związane z ogrzewaniem domu na poziomie 75%.
Zastanawiając się, co to jest pompa ciepła, warto podkreślić, iż jest to nowoczesne, alternatywne ogrzewanie, które z sukcesem może zastąpić tradycyjne systemy. Istotny jest także fakt, iż pompa powietrza może służyć do chłodzenia pomieszczeń.
Jak działa pompa ciepła?
Większość osób, które po raz pierwszy spotykają się z tym nowoczesnym rozwiązaniem, zastanawia się, jak działa pompa ciepła i jak to jest możliwe, że pozwala zaoszczędzić tak znaczne pieniądze dotychczas przeznaczane na ogrzewanie? Jest to urządzenie, które w skrócie ma za zadanie pozyskać energię cieplną z powietrza, jednocześnie oddając ją do pomieszczeń w budynku. Dzieje się tak w wyniku kilku procesów, które zachodzą podczas pracy pompy.
Po pierwsze czynnik roboczy ulega odparowaniu, co pozwala na odbiór ciepła z otoczenia. Kolejnym etapem jest sprężenie pary czynnika roboczego, a następnie jego skroplenie i przekazanie ciepła do instalacji zamontowanej wewnątrz budynku. Instalacje powietrznych pomp ciepła są bezobsługowe, a także nie wymagają konserwacji. Działają bezusterkowo wiele lat, dzięki czemu oszczędzamy środki nie tylko na samym ogrzewaniu, ale także na kosztach serwisowania urządzeń.
Pompy ciepła są rozwiązaniem nowoczesnym, które coraz częściej stosowane jest w budynkach nowych. Instalacja ma bardzo szybki wskaźnik zwrotu inwestycji, a dodatkowo stanowi ekologiczne źródło ciepła, co nie jest bez znaczenia w czasach, kiedy ogranicza się emisję szkodliwych gazów do atmosfery.